:: dana w mediach ::

"Konkurs Eurowizji: Transseksualna piosenkarka wywołała poruszenie"

(Wiadomości BBC, 10 maj 1998)

To już trzecie zwycięstwo Izraela w konkursie Eurowizji, ale pierwsze, kiedy zwyciężczynia jest ona, która była kiedyś nim. Transseksualna piosenkarka Dana International prawie pobita przez Maltę odniosła ogromny sukces.

Członkowie gwiazdy Dawida [dosłowne tłumaczenie, chodzi o Żydów, przyp. tłumacza] skakali z radości i powiewali izraelską flaga, kiedy podliczono ostatnie głosy, które dawały zwycięstwo Danie International. W domu, w Izraelu wychodzono na ulice i bawiono się.

Jej nominacja w listopadzie, do reprezentowania Izraela spowodowała poruszenie wśród religijnych Żydów, a paru wpływowych ortodoksyjnych polityków próbowało wpłynąć na rząd aby zmienił decyzję.Deputowany Minister Zdrowia Rabbbi Shlomo Benizri z religijnej partii "Szas" nazwał ją "obrzydliwością" powiedział także, iż "podddanie się zmianie płci jest gorsze niz Sodoma... i że wybór jej był przesłaniem ciemności dla świata"

Dana była wcześniej znana jako Yaron Cohen. Zdobyła sławę w Izraelu wystepując w nocnych klubach Tel Avivu jako kobieta, przed zmianą płci w 1993 roku.

Po show, Dana powiedziała, że jej zwycięstwo jest znakiem zmieniających się czasów. "To pokazuje, że Świat jest liberalny i tolerancyjny, jesteśmy wszyscy równi" stwierdziła.

Jej zwycięstwo było bronione, przez Reformowane Synagogi Wielkiej Brytanii. Rabbi dr Jonathan Romain powiedział: "Płeć Dany International, jest zupełnie nieistotna jeśli chodzi o śpiewanie, przedstawienia, czy też reprezentowanie jej kraju. To tak jakby czyjakolwiek płeć wpływała na profesjonalną pracę" Co bardziej przeszkadza to niezrozumienie transseksualistów, dodał. "Doświadczają oni konfliktu w identyfikacji. Czują się jedna płcią psychicznie, będąc inną fizycznie. Czują, że żyją w kłamstwie i, że są uwięzienie w złym ciele" powiedział.

Rabbi powiedział także, że najbardziej religijnym rozwiązaniem problemu transseksualistów, byłoby najpierw zrozumienie a później pomóc w przemianie fizycznej. To powinno im przywrócić wiarę w siebie.

:: Zurück Back Powrót ::

 

© 1999-2009 chp design