:: dana w mediach ::

"Izrael świętuje po zwycięstwie Eurowizji przez transseksualistkę"

(The Associated Press, 10 maj 1998)

Tel Aviv, Izrael (AP). Izraelici wyszli na w sobotni wieczór na ulice aby świętować, podnosić toasty za zwycięstwo rodaczki Dany International, transseksualistki w konkursie Eurowizji.

Urodzona jako Yaron Cohen w rodzinie emigrantów z Jemenu, Dana International zdobyła sławę, wcielając się w kobiece role w nocnych klubach Tel Avivu. W 1993 Dan poddała sie w Londynie operacji zmiany płci.

Jej nominacja w listopadzie, do reprezentowania Izraela spowodowała poruszenie wśród religijnych Żydów, a paru wpływowych ortodoksyjnych polityków próbowało wpłynąć na rząd aby zmienił decyzję. Dana International, której zwycięska piosenka "Diva" była od miesięcy hitem w Izraelu stwierdziła, iż jej zwycięstwo to znak zmieniających się czasów.

"Ich zachowanie to jak show, świat jest tolerancyjny i liberalny," powiedziała po zwycięstwie w Birmingham, Anglii.

Ale reakcja [ocena] ultra-Ortodoksów była surowa.

"Bóg jest przeciwny temu fenomenowi. To choroba, którą trzeba leczyć, a nie legalizować, powiedział deputowany Minister Zdrowia Rabbi Shlomo Benizri .z religijnej partii "Szas".

"Aby w porządku po 20 latach zwyciężyć Eurowizję, trzeba było się uciec do sztuczki. To znak upadku piosenki Izraelskiej", dodał.

Zwycięstwo przyszło w momencie głębokich rozdźwięków w społeczności izraelskiej. Chodzi o wpływ religii na codzienne zycie, i chętnie będzie widziane w Izraelu jako zwycięstwo laickiej [liberalnej] części Żydów.

Dana International, której ciemnosiwa obcisła suknia z piórami została zaprojektowana przez Jean-Paul Gaultier , śpiewa po hebrajsku, arabsku, francusku i angielsku.

Jest to trzecie zwycięstwo Izraela w konkursie Eurowizji, a w przyszłym roku organizuje konkurs w Jerozolimie.

:: Zurück Back Powrót ::

 

© 1999-2009 chp design