:: dana w mediach ::

Jej ostatni teledysk został ocenzurowany, a ona sama obiecała album, który będzie jeszcze bardziej histeryczny, niż jakikolwiek wcześniej. Stanęła po stronie Billa Clintona w "Mr President" przedstawiając Monicę Levinsky jako dziwkę.Nowa forma skandalu, czy też zwykła prowokacja? Chcieliśmy wiedzieć więcej o tej, która zdobiła okładkę naszego magazynu w Październiku 1998 roku. Tutaj w Brukseli Dana promuję swój najnowszy krążek. Zaprosiła nas do swojego apartamentu, gzdie spędziliśmy ponad dwie godziny. AKCJA!

Czy rok po Twoim zwycięstwie na Eurowizji dalej jesteś "prześladowana" przez ortodoksów, czy też ta tendencja zaczęła zamierać?

"Pierdolić" ortodoksów (Dana wstaje, i mówi "pierdolić ich"!) Ja ich "pierdolę" i to nie możecie sobie wyobrazić jak! Nie spotykam ich, nie są częścią mojego świata. Izrael jest wolnym, liberalnym krajem [państwem], którego jestem obywatelką, nie ważne czy jesteś Arabką, Żydem, Katolikiem czy też Marsjaninem. W moim codziennym życiu nie spotykam się z religijnymi ludźmi*. Mieszkam w kosmopolitycznym mieście-Tel Aviv'ie. Niektórzy ludzie robią różnicę pomiędzy zdeprawowanym Tel Aviv'em a rozmodloną Jerozolimą. Ja jestem częścią tego pierwszego. Mieszkam w nowoczesnym mieście, mam nowoczesne życie tak jak moja generacja na Zachodzie: jem w Mc Donald'sie, piję Coca-Colę, wychodzę do klubów. No więc, mieszkam, cieszę się życiem, a nie żyję w średniowieczu, w przeszłości-tak jak oni to robią.

Izrael zawrzał po wyborze Ciebie na Eurowizji, a także teraz po wyborze nowej Miss Izraela, która jest arabką. Ortodoksi jak widać mają kłopoty z utrzymaniem siły [poparcia].

Nie jestem pewna, czy wybór Miss Palestyny na Miss Izraela nastąpił dlatefo, że jest ona Arabką, czy z powodu jej urody. Czy jury wybrało ją aby pokazać jakim tolerancyjnym i wolnym państwem jest Izrael??!To jest pytanie, które sobie ludzi powinni zadać. Osobiście nie biorę w tym udziału.Nie mogłabym być sędziną w konkursie piękności. Każdy jest na swój sposób piękny. Oczywiście, że Izrael jest wolnym i tolerancyjnym państwem. Jestem dumna z mieszkania tam.

Dlaczego czekałaś aż rok na wydanie nowego singla, czy po "Divie" nie było nic gotowe?

Najpierw musiałam dojść do siebie po Eurowizji i przysięgam nie zrobiłabym tego ponownie, nigdy więcej w moim życiu. Wybrano mnie, abym reprezentowała mój kraj i abym zwyciężyła. Po zwycięstwie, zjechałam całą Europę aby promować "Divę". Teraz staram się zmienić image jaki sobie tu wyrobiłam. Europejczycy muszą zrozumieć, iż "Diva" została specjalnie przygotowana na Eurowizję. To nie mój image to nie ja. Dalej nie wiecie kim prawdziwa Dana International jest! Zaskoczę Was. Zdziwicie się, kim jest prawdziwa Dana International, gdy ukaże się mój nowy album po angielsku. Problemem jest to, iż moja wytwórnia płytowa w Izraelu sprzedała mój materiał, bez mojej autoryzacji, przerobiono parę piosenek bez mojej wiedzy. Nie wiecie nawet jaka zdziwiona byłam, gdy po powrocie do Izraela i Tel Avivu dostałam masę telefonów z pytaniem o promocję "Cinquemilla". To jest złodziejstwo, oszustwo. Dla mnie ten album, singiel, to przeszłość, część mnie, kiedy byłam młoda. To nie image, jaki chcę wyrobić sobie u Europejczyków. To tylko stary katalog [przeszłość], żadne nowości.

Dziś Twoja kariera przyjęła już kurs ogólnoświatowy, z kim ze znanych remixerów chciałabyś pracowaćm i czyją piosenkę chciałabyś zaśpiewać?

Postaram sie wykreować Danę International od początku, krok po kroku. Na początku zyskałam sławę w Izraelu i na Bliskim Wschodzie śpiewając po arabsku i hebrajsku. W Egipcie, gdzie sprzedano miliony pirackich kaset moich albumów, gdzie moja muzyka jest zakazana, bowiem minister d/s społeczeństwa [ale także obrony] widzi we mnie niebezpieczeństwo dla tamtejszej młodzieży. Drugi krok-to chcę zdobyć Europę. Chcę śpiewać, po angielsku i zdobyc nowe piosenki, by być słuchaną przez całą Europejską społeczność. To wymaga jednak kompromisów. Musisz podjąć właściwe decyzję, bez kasowania twojej przeszłości jako tańczącej divy. Kolejnym krokiem mają byc Stany Zjednoczone, ale ja się nie śpieszę, muszę na to zapracować. Chciałabym dostać remixy Victor'a Calderone'a, uwielbiam jego głęboki głos. Uwielbiam Club 69 [ostatni album Cher został stworzony przez tą grupę, a Calderone jest znany z singli Madonny "Frozen" i "Ray of light"], Junior'a Vasquez albo Todd'a Terry'iego. Chciałabym pracować z amerykańskimi Dj'ami, gdyz ich dźwięki brzmią inaczej niż te u nas w Europie. Uwielbiam także różnorodność np szok pomiędzy amerykańską muzyką a ethno-dance.

Jaki jest styl tego albumu?

Mam dla Was parę niespodzianek. Mam zamiar śpiewać więcej szalonych piosenek niż kiedykolwiek. Będzie bardziej zwariowany niż "Cinquemilla" ale liryki [piosenki, słowa] będą do przyjęcia, przez wszystkich. Albo trzy histeryczne piosenki z przesłaniem. Pamiętasz "Qu'est-ce que c'est" ? Więc to jest nic w porównaniu z tym co przygotowuję. Zaśpiewam po angielsku tak, żebyście zrozumieli o co chodzi.

Chcesz postępować jak Madonna?

Nie, co mogłabym po niej zrobić? Ona jest zwariowana, ja też (Dana się śmieje). Moje piosenki są bardziej stylu "jestem gorąca i samotna" ale znajdzie sie tam remix "Divy", remix mojego pierwszego singla w tym roku "Woman in love" oraz najnowsza moja piosenka "Free". Będę śpiewała tą piosenkę na zakończenie Eurowizji w Jerozolimie 29 maja 1999 roku. Chcę, aby każdy widział siebie w tej piosence i czuł ją.To jest bardzo ujmująca i silna [chodzi o treść i przesłanie] oraz bardzo realistyczna. "Free" ma w sobie przesłanie pokoju i tolerancji. Stevie Wonder napisał ja 20 lat temu ale jej wielkość pozostała do dziś. Dla mnie jest to czas by zwalczać rasizm, sama nie wiedziałam, że w naszej cywilizacji był tak wielki. Byłam zaskoczona widząc, iż niektóre dyskotegi, bary lub restauracje nie były dla wszystkich ras. Nieznoszę tego! (Dana walnęła pięścią w stół). Kocham wolność, pragnę wolności. Moje piosenki nie są tylko dla gejów, są przecież dla wszystkich, dla wszystkich ras, religii. Musisz akceptować inność, bez obawy przed nieznanym.

Czy mogłabyś coś powiedzieć, o piosence "Mr. President" ?

Mówi ona o aferze z Monicą Levinsky. To był taki skandal, że postanowiłam zrobić piosenkę na ten temat. Czy stoję po stronie Clintona? Ona jest dziwką, czuję do niej niesmak. Ona nie miała prawa mięc seks, z żonatym mężczyzną, a wiadomo, że Clinton jest słabym facetem [tu: bez charakteru]. Zniszczyła jego małżeństwo i stosunki Amerykanów do niego. To jest piosenka dal niego, by walczył z Monicą. Kogo to powinno obchodzić z kim on spał zeszłej nocy? Czy dlatego, że jest prezydentem USA jest to afera federalna? jeśli ja śpię z którymś z moich ochroniarzy, to kogo to powinno obchodzić?

Rozmawialiśmy wcześniej o duecie z Boy George'em.Więc, co z nim?

Chciałabym go zrobić. Zasugerowałam mu to, tylko, że on chciał stworzyć cały album. Ja jednak chciałam zachować pewną swobodę i odmówiłam, nie dla tego, że się bałam. W każdym razie możemy wystapić w duecie. Boy George jest wielki, ma charyzmę dla mnie... Jestem zafascynowana i muszę wielu rzeczy się samodzielnie nauczyć. Nie mam ambicji, by być tak wielkim jak on. Jestem niczym. Wielu ludzi chciałoby śpiewać w duecie z kims znanym, ja nie, nie dbam o to, nie jestem taka.

Czy będziesz śpiewała po francusku, aby uwieść Francuzów?

Chciałabym, tylko nie mogę. Rozumiem tylko parę łacińskich słów. Ale nie martw się, kiedy chcę skucić faceta, wiem co zrobić by być zrozumianą.

A Bee Gees i album, powiedz coś więcej.

Polydor Uk zapytał mnie o nagranie go. Najpierw chciałam śpiewać "Chain reaction", ale ktoś mnie wyprzedził, więc wybrałam "Woman in love". Ta piosenka mówi o miłości. Nie chciałam robić cover'a ale było [jest] to na dobre cele, na dobroczynność.20 Franków idzie na "Live Challenge '99" . Później zdecydowałam zmienić trochę ten track, teraz jest to nowa produkcja, całkiem inna. Chciałam, by była to piosenka dla całej publiczności. I po raz kolejny, powiem wam, że nie chcę pieniędzy za to.

Wideoclip zadbał o niemały skandal, i w niektórych krajach był nawet cenzurowany.

Mam nadzieję, że widzieliście wercje mix C&N?! Tak jest bardziej chwytliwa. Ten pocałunek jest o wiele bardziej głęboki i długi. Serio, on mógł mieć problemy z całowaniem transseksualnej, ale on sie na to całkiem zgodził. Nie żałuję niczego.

Kto chciał pocałunku w tym wideoklipie?

Ten chłopak jest jak z bajki,sami przyznajcie. Musiałam go pocałować. jest bardzo przystojny, to tak jak całowanie anioła. Pomysł na francuski pocałunek wyszedł od mojego managera. Nagrywalismy ten teledysk w Londynie, i trzeba mnie było oderwać od całowania tego anioła!!

Tłumaczenie z języka angielskiego Christoph Pudelko 1999. Wszelkie prawa zastrzeżone. *okolo 20% spoleczenstwa izraelskiego jest ortodoksyjne (skrajnie religijne).

:: Zurück Back Powrót ::

 

© 1999-2009 chp design