:: dana w mediach ::

Dana Otwiera swoje serce !!!

Wywiad przeprowadzony przez Shay Kerem

Opublikowany w izraelskim czasopiśmie "Rosh Ehad"

1.Kogo chciałabyś spotkać?

Jest wielu ludzi, których chciałabym spotkać. Najbardziej jednak chciałabym spotkać Daniela. Był on moim najlepszym kumplem, gdy byliśmy dziećmi. Był moim sąsiadem i stosunki między nami układały się naprawdę fantastycznie. Najczęściej jeździliśmy razem na naszych rowerach wzdłuż plaży wieczorem i rozmawialiśmy. Gdy wszystkie moje problemy w związku z moja identyfikacją płciową wyszły na jaw, Daniel był moim powiernikiem, trzymał mnie za rękę i radził iść moją własną drogą. I mówił mi : "Zobaczysz pewnego dnia bedziesz znaną gwiazdą, bo właśnie tego pragniesz" On jako pierwszy we mnie wierzył i dał mi siłę, abym sie nie załamała. Pewnej nocy, postanowiliśmy się wybrać na nocna przejażdżke na naszych rowerach. Moi rodzice nie pozwolili mi jechać, więc on wyruszył sam. Następnego dnia dowiedziałam się, że przejechał go samochód. Zmarł na miejscu. Pamiętam do dzisiaj te straszne dni. Bardzo mi go barakowało, i tęskniłam za moim najlepszym przyjacielem. Od tego dnia mówię do niego, zwracajac głowę w strone nieba. Kiedy zaczęłam odnosić pierwsze sukcesy, myślałam o nim. Tak bardzo chciałam go ucałować i powiedzieć "Dziękuję, miałeś racje" Wierzę, że pewnego dnia spotkamy się znów.

2.Co lubisz i co ci się podoba w Izraelu?

Jestem bardzo przywiązana do Izraela. Lubię widoki Galilei, sympatyczną atmosferę panującą wśród ludzi w Tel-Avivie- najbardziej zadziwiającym mieście na świecie.

3.Co wydaje ci sie typowo izraelskie?

Kiedy wracam z zagranicy i wysiadam z samolotu, pierwszą rzeczą która pozwala mi całkowicie powrócić do izraelskiej rzeczywistości jest trąbienie na ulicach. A także Falafel, słońce i morze, oraz wszechobecny napis Przepraszam, mam tylko pytanie" co jest typowo izraelskim wynalazkiem.

4.Czego nie znosisz w Izraelu?

Lokalnej niecierpliwości, oraz przesadzonej życzliwości. Siedziałam raz w resrauracji, właśnie dźwigałam widelec w kierunku ust, i nagle zobaczyłam matkę, która do trójki swoich dzieci powiedziała "Tu jest Dana" . Stali tak na przeciw mnie i gapili się jak na obiekt muzealny.

5.Opowiedz mi o jakimś interesującym momencie Twej kariery.

Miałam wiele występów tego roku. Tuziny wystepów przed tysiącami ludzi, ale najbardziej interesującym momentem było spotkanie z pewną osobą. Pewnego dnia otrzymałam list od dziecka chorego na raka. Owy chłopiec napisał mi, że naprawde bardzo mnie lubi i zapytał czy istnieje możliwość, że mnie kiedyś spotka. Pojechałam więc do tego szpitala aby spotkać się z tym uroczym chłopcem, bez włosów i z dużymi, pełnymi zycia oczyma. Długo rozmawialiśmy, a później zapytał mnie czy mogłabym zaśpiewać. Ofer Nisim, który był ze mną wyciągnął gitarę i zaczęłam śpiewać "Ani lo jekhola biladejchra" ('Nie mogę żyć bez ciebie"). Łzy napływały mi do gardła. W drodze do domu myslałam o tym jakie wszystko wydaje sie błahe w porównaniu z tym małym chłopcem, walczącym o swoje życie. Jakie wszystko wydaje się łatwe i nieistotne.

7.Kiedy zdałaś sobie sprawę, iż odniosłaś sukces?

Podczas jednego z moich występów w klubie "Forum" w Beer-Sheva. Było tam mnóstwo ludzi, a ja śpiewałam tylko dwie piosenki. Mój pierwszy album nie był nawet ukończony. Miłość i tolerancja, z jaką oni mnie zaakceptowali, pozwoliła mi zrozumieć, że moja kariera zaczyna rosnąć.A także w Nowym Jorku, gdy przedstawiałam "Sajdę" (piosenka: "Nie nazywam się Sajda" przyp. tłum.), znajdowała się ona na pierwszych miejscach list przebojów muzyki DANCE, zrozumiałam, że wkrótce nastapi mój sukces. Była ku temu jeszcze jedna okazja, mianowice spotkanie z fanami z "Rosz 1". Było to po sukcesie mojego albumu i gdy zaczęłam mieć mnóstwo koncertów. Jednak gdy widziałam tą masę ludzi wydawali oni mi się wszyscy jedną wielką ludzką masą bez oczu i twarzy. Gdy jednak po koncercie przyszłam do holu i ujrzałam ze sto fanów, którzy nie posiadali sie z radości, rozmawiałam z nimi, opowiadali mi jak bardzo mnie kochają, doszło do mnie, że udało mi się. To było fascynujące.

7.Opowiedz mi o momecie w Twojej karierze, który postawił Cię w trudnej lub dziwnej sytuacji.

Chyba każdy widział ten moment w programie "Fisfusim" (Izraelski odpowiednik polskiego "Śmiechu warte" przyp. tłum.) Miałam wystąpić z koncertem w Hajfie, lecz tego dnia czułam się podle, byłam chora i zdecydowana odwołać koncert. Nie chciałam jednak rozczarować fanów i pojechałam tam słaba i zmęczona. Nie miałam nawet siły by iść przedtem do mojego fryzjera, więc spięłam włosy i założyłam perukę. W czasie koncertu, ona mi spadła a ja zaczęłam się śmiać na scenie. Zdarzenie to było całkiem niefortunne. Kożystając z okazji chciałabym odpowiedzieć na często zadawane w listach do mnie pytanie, czy przefarbowałam włosy, otóż nie, to była właśnie ta peruka... Na początku mojej kariery, myślałam , że będę kimś innym i fotografowałam sie w blond włosach, lecz zrezygnowałam z tego pomysłu i najczęściej widzicie mnie w moich naturalnych włosach, tylko czasami gdy mam jakiś dziwny dzień i czuje sie jak szalona, zakładam peruke.

8.Jaki jest Twój ulubiony kolor?

Czarny.

9...a potrawa?

Jemeńskie potrawy mojej mamy oczywiście. "Malawah", "Jahnun", "Zupa z nóżek" i inne.

10.Kto był Twoim idolem w dzieciństwie?

Ofra Haza. Dzisiaj wielu ludzi mówi mi, że przypominam ją w śpiewie, dla mnie osobiście to komplement.

11.Kiedy wystąpiłaś po raz pierwszy na scenie?

Grałam w teatrze "Cameri" gdy miałam 13 lat, był to musical pod tytułem "Josef uktonet Hapasim" ("Józef i kolorowy płaszcz" przyp. tłum.). Byłam po środku chłopięcego chóru i miałam powiedzieć tylko jedno zdanie : "Tu jest Józef". Ćwiczyłam je godzinami przed lustrem w domu.

12.Z kim chciałabyś mieć wspólną kąpiel?

Z moją gumową kaczką. Szczerze powiedziawszy, to rzadko robię coś wspólnego poza łazienką.

13.Kto jest najpiękniejszą kobietą na świecie?

Piękno, trudno jest zmierzyć, to zależy od indywidualnego gustu, wydaje mi się, że Ofra Haza a także Cindy Crawford.

14.Kto jest najprzystojniejszym mężczyzną na świecie?

Wow, to trudne pytanie. Jest ich tylu. Pozostańmy przy Nisso, moim chłopaku.

15.Całowałaś kiedykolwiek dziewczynę?

Nie nigdy, lubię dziewczyny, ale tylko jako przyjaciółki. Lubię z nimi wymieniać się kobiecymi radami, ale nic ponad to.

16.Kiedy był Twój pierwszy pocałunek?

Miałam wtedy 14 lat. To było piękne, od tego czasu miałam wiele pocałunków, ale tego pierwszego nie zapomnę nigdy.

17.Do czego masz słabość?

Bywam czasami niemiła.Także Ofer (Ofer Nissim, współpracuje z Daną, przyp. tłum.) ma podobny charakter. I czasami obrzucamy sie niesamowity wyzwiskami. Ktoś, kto by na nas patrzył z boku, może sobie pomyśleć, że jest to walka na śmierć i życie, i że cały czas sie tak do siebie odnosimy. Lecz po dwóch minutach, wszystko powraca do poprzedniego stanu, i kontynuujemy naszą wspólną rozmowę, tak jakby się nic nie stało.

18.Jakie masz zalety?

Ty decydujesz

18.Co Cię rozmiesza?

Nie zabrzmi to na pewno ładnie, co powiem ale pomyłki i potknięcia innych ludzi. Moim zdaniem Hanna Laslau jest świetną artystką, ma wielki talent.

19.Twoi ulubieni artyści w Izraelu to...

...Tzvika Pick -świetny kompozytor, Rita-ona jest niesamowita, oraz Adam- fantastyczny śpiewak rock'u. A tak przy okazji, gdy miałam 17 lat chodziłam na jego koncerty i dużo mi dała siła z jaką on emanował z estrady. A Rami Klinestein, także ma talent.

20.A kogo najmniej lubisz?

Gdybyś zadała mi to pytanie parę lat temu, gdy byłam bardziej szalona, powiedziałam bym Ci nazwiska, lecz obecnie nauczyłam sie postępować dyplomatycznie więc nie powiem Ci kto. Powiem Ci tylko tyle, że jest paru domorosłych muzyków Rock, którym się wydaje, że wynaleźli muzykę, lecz jakoś opinia publiczna tego tak nie widzi.

21.Czy masz przyjaciół?

Szczerze powiedziawszy, to nie mam wielu. Jestem otwarta, ale do penego momentu. Jeśli chodzi o przyjaźnie, to jestem bardziej ostrożna, zwłaszcza teraz po moim sukcesie, gdy wielu ludziom chodzi tylko o to by być bliżej mnie i wiem, że interesuje ich tylko mój image. Prawdziwi przyjaciele to tacy, którzy sprawdzili się także w ciężkich chwilach. Ljor i Szmulik- moi tancerze , toważyszący mi od dzieciństwa są mi bardzo bliscy. A także Daniel, o którym już wspominałam, jest w niebie, a mimo to jest moim przyjacielem.

23.Czego nie potrafisz łatwo wybaczyć?

Kłamstw, nieszczerości, a zwłaszcza poglądów ludzi o zawężonych horyzontach umysłowych, którzy nie potrafią człowieka przyjąć takim, jakim on jest.

24.Którą z Twoich piosenek lubisz najbardziej?

To sie zmienia. Czasami związane jest to z reakcją publiczności na koncercie. Gdy jakaś piosenka jest przyjmowana z histerią, staje się ona moją ulubioną w danym tygodniu. Generalnie rzecz biorąc, lubię wszystkie moje piosenki, naprawdę. Wybieramy piosenki, długo i starannie, i naprawdę wiele z nich odpada już na samym początku. Jeśli więc jakaś piosenka, zostaje nagrana, lub przedstawiona na koncercie, to znaczy, że ją lubimy.

25.Czym jest miłość?

Jest wszystkim. Morzem, słońcem, falami, smutkiem, radością, śmiechem. Miłość jest całym życiem.

26.Do którego wieku, chciałabyś powrócić?

Istnieje tendencja, by z przeszłości robić coś pięknego, magicznego. Nostalgia, jest potrzebna i jest słodka. Uważam, że jesteśmy we wspaniałym wieku techniki, odkryć, postępu technicznego i tolerancji. Nie, nie chciałabym wracać do przeszłości, jeśli już to chciałabym przeskoczyć 100 lat do przodu.

27.A co ze światową karierą?

Mam parę kontaktów w toku. W przeszłości to one zrobiły z moich piosenek hity w Ameryce i w Europie. Nie lubię mówić o rzeczach, nim one się wydarzą, lecz moge ci tylko obiecać, że będziesz dumna, gdy nastąpi dzięń, że zobaczysz mnie w MTV. Pamiętaj o tym.

28.Jaki masz stosunek do zwierząt?

Naprawdę je kocham. Mam dwa psy, jeden z nich nazywa sie Bi, ponieważ jest biseksualny. Prawda jest taka, że on mi o tym nie powiedział, zadecydowałam za niego, ponieważ wierzę, że tak jest lepiej dla niego.

29.Z powodu czego płaczesz?

Nigdy nie płacze z mojego powodu. To właśnie smutne sytuacje innych ludzi powodują, że zaczynam płakać. Może jest to także sposób na pozbycie sie własnych smutków.

30.Co myślisz o małżeństwie?

Wydaje mi sie, że bycie w duecie, jest fantastyczną i potrzebną rzeczą. Nie jest dobrze dla człowieka być samotnym, jednak jedna rzecz w małżeństwie nie jest dobra, mianowicie zobowiązania. Zmieniamy się przecież każdego dnia, więc skąd wiesz jaką będziesz za 30 lat? Ale mimo to ci którzy mówią, że małżeństwo nie jest najlepszą rzeczą, nie wynaleźli na razie żadnego substytutu.

31.A dzieci?

Będę miała kilka. Kocham dzieci i pewnego dnia zaadoptuję conajmniej dwoje. Najprawdopodobniej zaadoptuję je w Brazylii, więc będą miały zbliżony kolor skóry do mojego.

32.Jaki jest Twój ulubiony film?

Chyba najbardziej kiczowaty jaki może być : "Przeminęło z wiatrem".

33.Co jest Twoim motto?

Jedna z moich piosenek, napisana przez Ehuda Manor'a

"Co widzą oczy, to nie zawsze prawda

Stara zagadka, nierozwiązana

a widoczne nie jest wyeksponowane

Więc oczekuj niespodzianek

Znajdujesz się w przepięknym świecie, jak każdy

a każdy może się mylić

człowieku, jesteś tylko rozdarciem wewnętrzym"

34.Czy masz jakieś marzenie?

Moje życie pokazało mi, że wczorajsze marzenie, może stać się już dzisiaj rzeczywistością, więc mniej marzę a więcej robię.

35.Co jest Twoim przesłaniem?

Najważniejsze: Bądź sobą, idź za głosem serca, walcz o swoją prawdę, bądź silny

Tłumaczenie z języka angielskiego Christoph Pudelko 1999. Wszelkie prawa zastrzeżone.

:: Zurück Back Powrót ::

 

© 1999-2009 chp design